Haamervarvas

Tunnused

Haamervarvas on teise, kolmanda, neljanda või viienda (väikse) varba ühe või mõlema liigese kontraktuur (könksumus). Selline ebanormaalne paindumine võib avaldada survet varvastele, kandes jalanõusid, mis tekitavad probleemide soodustumist.

Haamervarvaste progressiivse olemuse tõttu peaksid nad saama varakult tähelepanu. Haamervarbad ei parane kunagi ilma mingisuguse sekkumiseta.

Haamervarba sümptomiks on küünise moodi välimus, mis justkui näib haaravat põrandast kinni. Selline tunnus võib tekitada valu ja ärritust, ebamugavat tihedust jalanõudes, konnasilmasid varvaste peal ning lamatist varvaste otstes.

Kõige tavalisem haamervarba tekkepõhjus on tasakaalu puudumine lihastes/kõõlustes. Selline tasakaalutus põhjustab varba paindumist, mis tuleneb jalalaba struktuurilisest muutumisest.

Jalanõud, mis ei sobi korralikult jalga, võivad ärritada haamervarbaid. Haamervarvas võib esineda juhul, kui varvas on liiga pikk ja kui varvas on tiheda jalanõu kandmisel sundasendis.

Vahel võib olla haamervarvas mõne varbatrauma tagajärg. Mõnede inimeste puhul on haamervarvas päritav.

Haamervarbad on progressiivsed ehk edasiarenevad –  nad ei kao iseenesest mitte kuskile ning muutuvad aja jooksul hullemaks. Siiski ei ole kõik juhtumid ühesugused – mõned haamervarbad arenevad kiiremini edasi kui teised. Pärast konsultatsiooni tallatugede tehnikuga ja sõltuvalt haamervarba seisundi tõsidusest ning teistest faktoritest, on võimalik lasta teha individuaalsed tallatoed, mis vähendavad pingeid varvastele.

  • Ärrituse välistamiseks tuleb polsterdada konnasilmad ning samuti ka paksenenud naha piirkonnad.
  • Tuleb teha muudatusi jalanõuvalikus. Vältima peab teravate otstega kingasid, kõrgete kontsadega kingasid ja liiga lühikesi jalanõusid. Eelnevalt loetletud omadustega jalanõud pressivad varbad vastu kinga eesosa. Valik tuleks teha mugavate kingade kasuks, millel on avar kinga ninaosa ning mille kontsad ei oleks pikemad kui 5 cm.
  • Kanda individuaalseid tallatugesid. On võimalik lasta teha individuaalsed tallatoed, mis aitavad kontrollida lihaste/kõõluste tasakaalu ning samuti vähendavad survet varvastele.
Vaata lisaks:

Partnerid