Hallux valgus ehk suure varba kaldumine

Tunnused

Suure varba kaldumist (nimetatakse ka hallux valgus) kirjeldatakse sageli kui muhku suure varba küljel. Tegelikult on suure varba kaldumine rohkem kui lihtsalt muhk. Nähtav muhk peegeldab muutusi luude raamistikus jalalaba esiosas. Suur varvas ei ole otse ettepoole suunatud asendis, vaid kaldub teise varba poole. Selline asend hoiab suurt varvast pinge all, põhjustades muhku ehk suure varba kõrvale kaldumist.

Suure varba kõrvalekaldumine on järkjärguline, biomehhaaniline häire, kus suur varvas on surutud ristipidi ning selline asend on tingitud luu kujunemise muutusest, mõjutades esimest pöialuu-varbalüliliigest.
Suure varba kaldumine on kergesti nähtav. Muhk paistab silma suure varba lähtekoha juures või jalalaba küljel.

Seisund muutub tavaliselt aja jooksul hullemaks. Kõik juhtumid pole ühesugused. Mõned suure varba kõrvalekaldumise seisundid arenevad kiiremini edasi kui teised.

Suure varba kõrvalekaldumist saab ära tunda suure varba kõrvalekaldumise järgi, esimese pöialuu-varbalüliliigese põletiku järgi, punetuse järgi ning mõnikord ka valu järgi.

Sümptomid tekivad enamasti siis, kui kantakse kingi, mis suruvad varbad kokku ehk kingad millel on tihe ninaosa või kõrged kontsad. Sellest tulenevalt on naiste puhul suurem tõenäosus, et neil võib tekkida suure varba kaldumine.

Suure varba kaldumine on kõige sagedamini tingitud jala vigase mehhaanilise struktuuri päritavuse tõttu. Suure varba kaldumine ei ole päritud, kuid päritavad on teatud jalatüübid, mis soodustavad inimesel suure varba kaldumise teket.

Kandes õigeid kingi, millel on lai ninaosa, saab vähendada survet suure varba kaldumise tekkele. Kuigi suure varba kaldumist ei ole võimalik vähendada, saab seda leevendada tallatugede kandmisel. Tallatoed aitavad ühtlaselt ümber jaotada survet, mis on seotud suure varba kaldumisega.

Vaata lisaks:

Partnerid