Hallux Limitus / Rigidus ehk suure varba jäikus

Tunnused

Suure varba jäikus on liigese haigus, mis asub suure varba lähtekoha juures. (MITTE SEGAMINI AJADA SUURE VARBA KALDUMISEGA). See põhjustab valu ja jäikust liigeses ning aja jooksul muutub varba painutamine aina raskemaks.

Paljud patsiendid ajavad segamini suure varba jäikuse (hallux rigidus) ja suure varba kaldumise (hallux valgus). Mõlemad haigused mõjutavad sama liigest, kuid need on erinevad seisundid, mis vajavad erinevat ravi.

.

Varajases staadiumis nimetatakse hallux rigidust hallux limituseks. Suure varba jäikuse puhul on liigese liikumisraadius piiratud ning liikumine muutub üha rohkem hullemaks, kuniks see muutub algstaadiumist “limitus” lõppstaadiumiks “rigidus”, kus suur varvas muutub jäigaks ning mõnikord kutsutakse seda“jäätunud liigeseks”. Mida varem diagnoositakse haiguse seisund, seda kergem on seda ravida.

 

Jala väär biomehaaniline funktsioneerimine ja struktuuriline hälve soodustab osteoartriidi teket suure varba liigeses. Osteoartiit on sellist tüüpi artriit, mis tekib loomuliku liigesekulumise tagajärjel ning tekib sageli inimestel, kellel on teatud soodumused, mis muudavad nende jalalabade ja suure varba harjumuspäraseid funktsioone. Näiteks inimesed, kellel on madalad pöiavõlvid või kellel on liigne pronatsioon (pöia liigne sissepoole kaldumine), on vastuvõtlikumad hallux rigiduse tekkele.

Paljudel juhtudel võib varajane ravi ennetada või edasi lükata operatsiooni vajadust tulevikus.

Nõuanded kergete või mõõdukate juhtumite puhul:

  • Individuaalsed tallatoed aitavad vähendada survet jalalabadele ja samuti parandavad jalalabade funktsioone.
  • Hästi sobivad jalanõud, millel on piisavalt ruumi varvaste piirkonnas, avaldavad vähem survet varvastele.
  • Jäiga või kõva põhjaga taldasid võib samuti soovitada, kuna need kaitsevad liigest ja teevad valutava liigese liikumatuks.
  • Võib proovida ultraheli teraapiat või muid füsioteraapilisi protseduure pakkumaks ajutist leevendust.
Vaata lisaks:

Partnerid