Kaarjalg (cavus foot)

Tunnused

Kaarjalg on seisund, kus jalal on liiga kõrge pikivõlviga pöid. Kõrge pikivõlvi tõttu on kõndides või seistes liigne raskus surtud pöiale ja kannale. Kaarjalg põhjustab sümptomeid nagu valu ja ebastabiilsus. Kaarjalg võib tekkida igas vanuses ning samuti võib kaarjalg ilmuda kas ühel jalal või mõlemal jalal.

Kaarjala võlv on nähtavalt kõrge isegi seistes. Lisaks võib esineda mõni järgmistest sümptomitest:

  • Haamervarbad (kõverdatud varbad) või küünisvarbad (varbad on kokku surutud nagu rusikas).
  • Nahapaksendid pöia peal, jalalaba küljel või kannal.
  • Valu seistes või kõndides.
  • Ebastabiilne jalg, mis on kanna sissepoole kallutamise tagajärg ning mille tagajärjel võib tekkida hüppeliigese nihestus.

Mõned inimesed, kellel on kaarjalg, võivad olla kokku puutunud jalgade koormustaluvuse langusega, mis tähendab jalalaba ja hüppeliigese lihaste nõrgenemist ning mille tagajärjeks on jalgade lohistamine. Jalgade koormustaluvuse langus võib olla neuroloogilise konditsiooni põhitunnuseks.

 

Kaarjalg väljendab üldjuhul pärilikke struktuurilisi kõrvalekaldeid (sa oled sellega sündinud  ja tõenäoliselt on ka ühel su vanemal kaarjalg). Kuigi kaarjala visuaalne nähtavus ei pruugi muutuda, siis aja jooksul ilmnevad sümptomid üha enam kõrge koormuse tõttu. Mõne juhtumi puhul võib olla kaarjalg põhjustatud neuroloogilise häire või mõne muu meditsiinilise seisundi tõttu, nagu ajuhalvatus, spina bifida ehk lülilõhestus, lihasdüstroofia või insult. Sellistel juhtudel võib välimus aja jooksul muutuda.

Individuaalsed tallatoed, mis sobivad jalanõu sisse, on kasulikud jalgadele ja aitavad vähendada eespool kirjeldatud sümptomeid, pakkudes stabiilsust ning polsterdades jalalabasid. Jalanõud, mis mahutavad kõrge keskosaga jalalabasid, kuid mis ikkagi toetavad jalga ja on õige laiusega jalanõu eesosas, saavad pakkuda samuti mugavust kaarjalgadele.

Vaata lisaks:

Partnerid