Metatarsalgia

Tunnused

Metatarsalgia on üldiselt antud nimetus valule jalalaba esiosas metatarsaalluude  piirkonnas.  Metatarsalgia võib olla põhjustatud paljude erinevate seisundite poolt, mis mõjutavad jalalabasid. Rohkem on see siiski teiste probleemide sümptom kui spetsiifiline haigus.

Metatarsalgia põhjustab valu jalalaba pöialuus, mis võib muutuda hullemaks seistes, kõndides või joostes. Mõned inimesed kirjeldavad valu selliselt, nagu nad kõnniksid kruusasel pinnal, teised kirjeldavad rohkem üldist valulikkust. Valu võib ilmneda nii ühel kui ka mõlemal jalal. Metatarsalgia ei ilmu järsku, vaid ilmub pigem tasapisi mõne nädala jooksul. Jalalaba kahjustatud piirkond võib olla hell, kui sa sellele vajutad.

Metatarsalgiat põhjustavad mitmed erinevad haigusseisundid, millest mõned levinumad on:

 • Aja jooksul kulumine ingl.k. wear and tear – rasvapadjand, mis kaitseb jalalaba, võib aja jooksul õheneda ning see suurendab tõenäosust tunda valu pöialuu piirkonnas.
 • Jalgade luustruktuur – metatarsalgia riski võivad suurendada kitsas jalalaba, kaarjalgsus või lampjalgsus, näiteks võib olla üks metatarsaalluu palju pikem kui teised.
 • Intensiivsed spordialad, nagu jooksmine või tennis annavad jalgadele lisakoormust.
 • Ülekoormus
 • Koormusest tulenevad luumurrud jalalabas – need esinevad aeg-ajalt sportlastel, jooksjatel või kõndijatel.
 • Jäik hüppeliiges või Achilleuse kõõlus.
 • Mittesobivad jalanõud, kõrge kontsaga või pigistavad jalanõud, millel on kitsas ninaosa või kõrged kontsad, annavad pöialuule vähe ruumi, mille tagajärjeks on suur koormus pöialuu piirkonnas.
 • Ülekaal annab jalgadele lisakoormust.
 • Artriit, podagra või pöialuu liigesepõletik põhjustab paikset valu.
Metatarsalgiat põhjustavad mitmed erinevad haigusseisundid, millest mõned levinumad on:
<ul>
<li>Aja jooksul kulumine ingl.k. wear and tear – rasvapadjand, mis kaitseb jalalaba, võib aja jooksul õheneda ning see suurendab tõenäosust tunda valu pöialuu piirkonnas.</li>
<li>Jalgade luustruktuur – metatarsalgia riski võivad suurendada kitsas jalalaba, kaarjalgsus või lampjalgsus, näiteks võib olla üks metatarsaalluu palju pikem kui teised.</li>
<li>Intensiivsed spordialad, nagu jooksmine või tennis annavad jalgadele lisakoormust.</li>
<li>Ülekoormus</li>
<li>Koormusest tulenevad luumurrud jalalabas – need esinevad aeg-ajalt sportlastel, jooksjatel või kõndijatel.</li>
<li>Jäik hüppeliiges või Achilleuse kõõlus.</li>
<li>Mittesobivad jalanõud, kõrge kontsaga või pigistavad jalanõud, millel on kitsas ninaosa või kõrged kontsad, annavad pöialuule vähe ruumi, mille tagajärjeks on suur koormus pöialuu piirkonnas.</li>
<li>Ülekaal annab jalgadele lisakoormust.</li>
<li>Artriit, podagra või pöialuu liigesepõletik põhjustab paikset valu.</li>
</ul>

Enamike juhtumite puhul saab Metatarsalgiat leevendada, kasutades hästi sobivaid individuaalseid tallatugesid ning tuleb tagada, et jalanõudel, mida kasutatakse, on hea kvaliteet ning need on jalale hästi sobivad. Kui tegelete spordialadega nagu jooksmine, kõndimine või spordialaga, mis annab jalgadele suurt koormust, siis on ülimalt oluline kasutada hästi sobivaid individuaalseid tallatugesid ja spetsiaalseid jalanõusid, mis aitavad vältida korduvaid sümptomeid.

 • Ülekaalu korral tuleb kasuks kehakaalu vähendamine.
 • Kui teil on diabeet, siis hea kontroll diabeedi üle võib vähendada jalalaba probleemide teket.
 • Pikali puhates tuleks jalgade alla panna padjad või mingisugune kõrgendus, mis hoiaks jalgu kõrgemal ning tuleks vähendada päevast füüsilist tegevust.
Vaata lisaks:

Partnerid