Ülepronatsioon

Tunnused

Pronatsioon on jalalaba loomulik liikumine, kui raskus kantakse kannast üle jalalaba esiosale näiteks kõndimisel. Kui jalalaba kaldub siseküljele, siis enamik raskusest asetub samuti jalalaba siseküljele ning võlv muutub lamedaks. Pronatsioon on tavaline kõndimise tsükli omadus, mis leevendab jalale tekkivat põrutust. Pronatsioon võib muutuda kahjulikuks, kui see toimub liiga kaua, valel ajal või seda ei saa kontrollida, mis juhul kutsutakse seda ülepronatsiooniks.

Ülepronatsiooni esineb palju rohkem kui ülesupinatsiooni (alapronatsiooni) ning see tekitab probleeme nii kõndijatele, jooksjatele kui ka teistele sportlastele. Kui jalal on ülepronatsioon, siis jalalaba sissepoole kaldumine on suurenenud, tekitades palju lisapingeid ja vastuolusid jalalabale, hüppeliigesele, põlvele, puusale ning seljale.

Inimene, kellel on ülepronatsioon võib kannatada järgmiste vaevuste all:

  • Plantaarfastsiit ingl.k. Plantar fasciitis ehk tallaaluse sidekirme põletik.
  • Suure varba kaldumine (vt. ptk. 2.).
  • Mediaalne sääreluu stressi sündroom ingl.k. Shin splints.
  • Achilleuse kõõluse põletik ingl.k. Achilles tendon.
  • Põlve- ja seljavalu.

Oma jalgu seistes uurides tuleb vaadata, kas sinu pöiavõlvid on lamedad ja kas sinu hüppeliigesed on vajunud sissepoole. Kõrge pöiavõlviga ja lameda pöiavõlviga jalalabadel võib tekkida ülepronatsioon, kuid ülepronatsioon on siiski sagedasem lameda pöiavõlviga jalalabade puhul. Näiteks palja jalalaba jälg liivas näitab ära enamuse sinu jalalabade kontaktist liivaga, millest saab järeldada, kas inimesel üle- või alapronatsioon (ülesupinatsioon).

Lõpuks saame hinnata jalalabasid surveplaadi analüüsi abil. Surveplaadi analüüs näitab väga detailselt, kuidas on ajaliselt rõhk jalale asetatud.

Pronatsioon on jalalaba loomulik liikumine, kui jalalaba vajub sissepoole kõndimise tsükli käigus. Ülepronatsioon võib olla tekkinud juba varajasest lapsepõlvest, aja jooksul koos vanusega, kehakaalu tõusuga, mõne vigastuse või lihtsalt liigse koormuse tagajärjel.

Enamikel juhtudel saab ülepronatsiooni leevendada individuaalsete tallatugede abil, mis sobivad hästi sinu igapäevastesse jalanõudesse. Individuaalsed tallatoed aitavad suunata ja toestada jalalabasid, mille tulemusena jalalabad funktsioneerivad paremini.

Toetavad jalanõud, eriti sellised, millel on hüppeliigese tugi, toimivad hästi koos sisetaldadega, aidates õrnalt reguleerida hüppeliigest ning pakkudes samuti stabiilsust.

Vaata lisaks:

Partnerid