Ülesupinatsioon

Tunnused

Supinatsioon on jalalaba loomulik liikumine, kui jalalaba kaldub kõndimisel väljapoole. Kui jalalaba kaldub väljapoole, siis suurem osa raskusest rõhub jalalaba välisküljele ning pöiavõlv muutub kõrgeks. Supinatsioon on kõndimise tsükli normaalne osa, mis võimaldab jalalabal moodustada jäika struktuuri tõukejõu jaoks.  Supinatsioon võib muutuda kahjulikuks, kui see esineb liiga kaua, valel ajal või kui seda ei saa kontrollida ning siis kutsutakse seda ülesupinatsiooniks.

Ülesupinatsiooni on palju vähem levinud kui ülepronatsiooni ning ülesupinatsioon võib põhjustada probleeme nii jalutajatele, jooksjatele kui ka teistele sportlastele. Ülesupinatsiooni asendis on jalalaba võimeline vähem pakkuma põrutuse neeldumist. Supinaator-lihase (ingl.k. supinator) kahjustamise põhjused:

  • Plantaarfastsiit ingl.k. Plantar fasciitis ehk talla aluse sidekirme põletik.
  • Hüppeliigese nihestused.
  • Mediaalne sääreluu stressi sündroom ingl.k. Shin splints.
  • Koormusest tulenevad sääreluu murrud, kannaluu murrud ja metatarsaalluude murrud.

Esiteks, vaadake oma jalgu seistes. Kas te näete oma jalalabade sisekülgedel kõrgeid pöiavõlve?

Teiseks, vaadake oma jalanõusid. Kui need on kulunud talla välimisest äärest, eriti jalalabade eesmises piirkonnas, siis on teil ilmselgelt liigne supinatsioon kõndimise, jooksmise või mõne muu aktiivse tegevuse ajal.

Lõpuks saame me hinnata teie jalalabasid surveplaadi analüüsi abil, mis näitab väga detailselt, kuidas on ajaliselt rõhk jalale asetatud.

Supinatsioon on jalalaba loomulik liikumine ehk jalalaba pöördub väljapoole. Kõnnaku käigus jalatald vajub sissepoole (ingl.k. through inversion), jalalaba ja varbad suunatakse allapoole (ingl.k. plantar flexion) ning seejärel on varbad suunatud keha suhtes risti (ingl.k. adduction). Kõik eelnevad kolm nähtust kombineerides tekibki supinatsioon. Ülesupinatsioon võib olla tekkinud varajases lapsepõlves, mõne vigastuse tagajärjena või lihtsalt suure koormuse tõttu.

Enamikel juhtudel saab ülesupinatsiooni leevendada individuaalsete tallatugede abil, mis sobivad hästi igapäevastesse jalanõudesse. Individuaalsed tallatoed aitavad suunata ja toetada jalalaba, neelata põrutusi ning hajutada jalalabale mõjuvat koormust.

Vaata lisaks:

Partnerid